Początek odnawiania Misjonarzy
Jakiś czas temu, po usunięciu rusztowania z kościoła Wniebowstąpienia Pańskiego (Misjonarzy) w Wilnie, mieszkańcy i goście miasta mogli ujrzeć odnowioną 300-letnią fasadę kościoła i rozpoczęte prace porządkowe na terenie wokół zespołu kościelno-klasztornego – informuje Archidiecezja Wileńska.
Odnowione zostały rokokowe sztukaterie, elementy dekoracji, iluzoryczne okna, przywrócono historyczne kolory wieżyczek. Te i inne prace prowadzone są poprzez dostosowanie całego zespołu do potrzeb pielgrzymów.
Projekt ma na celu przywrócenie autentycznej struktury urbanistycznej zespołu. Część drzew wyrosła w miejscu niezachowanej historycznej zabudowy, która zostanie odtworzona. Zostaną też ułożone nowe sieci inżynieryjne.
W ramach projektu odnowienia zespołu kościelno-klasztornego, w pomieszczeniach klasztornych pojawią się miejsca noclegowe dla pielgrzymów, a przestrzeń kościelna zostanie przystosowana do organizowania wydarzeń.
Zostanie zachowana całość architektoniczna klasztoru i kościoła Misjonarzy, a teren wokół zostanie uporządkowany.
Wg Vilnensis.lt