Na cmentarzu Antokolskim zakończono prace demontażowe

Na cmentarzu Antokolskim w Wilnie zakończono demontaż pomnika żołnierzom radzieckim – usunięto cokół i tzw. wieczny ogień. W grudniu 2022 roku na cmentarzu Antokolskim zdemontowano sześć stell, które na tymczasowe przechowanie zostały przewiezione na terytorium samorządowego przedsiębiorstwa „Grinda”.

W marcu ubiegłego roku rada stołecznego samorządu podjęła decyzję o przekazaniu pomnika do parku Grūtas, gdzie przez co najmniej 20 lat będzie mógł być eksponowany w jedynym takim na Litwie centrum eksponowania pomników czasów ZSRR. Jednocześnie rada przystała na propozycję Komisji ds. Pamięci Historycznej, by zachować kompozycję pomnika i zdemontować oraz wraz ze stellami przekazać do parku Grūtas też cokół pomnika i tzw. wieczny ogień, które, zdaniem komisji, są nieodłączną częścią pomnika.

Zdemontować stelle rada stołecznego samorządu postanowiła jeszcze w czerwcu 2022 roku po tym, gdy Departament Dziedzictwa Kulturowego zmienił kryteria oceny zabytków kultury. Zaistniała możliwość zniesienia ochrony prawnej obiektów, na których przedstawiane są rzeźby, wizerunki, napisy i inne symbole propagujące armie nazistowskich Niemiec lub ZSRR oraz służby specjalne tych państw, które dokonywały represji na mieszkańcach Litwy. W taki sposób Wilno mogło się oczyścić od monumentów wysławiających radziecką ideologię – tych, które nie są pomnikami nagrobnymi.

Po demontażu betonowej podstawy pomnika i bloków z granitu zostały one przewiezione do miejsca ich tymczasowego przechowywania. Nieco później wszystkie elementy kompozycji zostaną przekazane do parku Grūtas. Pomnik na zasadzie prawa własności nadal będzie należał do stołecznego samorządu.

Inf. samorządu m. Wilna

<<<Wstecz