Jubileuszowy koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Solczanie”
Ambasadorzy Ziemi Solecznickiej
Miniony weekend w rejonie solecznickim minął pod znakiem imprez zapustowych. W roli organizatorów imprez lokalnych wystąpiły rejonowe starostwa oraz Centrum Kultury w Solecznikach. Imprezy odpustowe odbyły się w Solecznikach, Kamionce, Gierwiszkach oraz Janczunach.
Jako jedni z pierwszych zapusty obchodzili mieszkańcy centrum rejonowego. W roli organizatora imprezy, która odbyła się w sobotę, 10 lutego, wystąpiło Centrum Kultury w Solecznikach. Imprezę solecznicką poprzedził świąteczny kiermasz, na którym uczestnicy święta mogli nabyć palmy wileńskie, pierniki, plecione kosze i inne dzieła mistrzów sztuki ludowej. Z jarmarku świątecznego, który działał tego dnia na placu samorządowym, uczestnicy święta udali się do Centrum Kultury, gdzie odbył się jubileuszowy koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Solczanie”, który w ten sposób odznaczył 35-lecie swojej działalności artystycznej.
Podczas jubileuszowego występu widzowie obejrzeli najlepsze utwory z repertuaru zespołu, zarówno starsze, jak i przygotowane specjalnie na tę okazję. W trakcie prawie trzygodzinnego programu artyści zaprezentowali swój kunszt artystyczny, prezentując zarówno pieśni i obrzędy podwileńskie, jak też suity, piosenki i tańce z różnych regionów Polski. „Solczanie” przedstawili folklorystyczne obrazki – wielkanocny i bożonarodzeniowy – piosenki zebrane na Wileńszczyźnie i Ziemi Solecznickiej. Wykonali również suitę rzeszowską, spiską, biłgorajską oraz podlaską. Gorące brawa publiczności towarzyszyły każdej pieśni i tańcu, ale szczególnie rzęsiste były dla solistów – Justyny Klemiato, Renaty Szwajkowskiej, Jolanty Prowłockiej, Michała Wołosewicza, Mirosława Chaczkowskiego, Gabrieli Jankowskiej.
W trakcie koncertu zobaczyliśmy jak utalentowana rośnie zmiana starszym zespolakom, której nadano miano „małych solczan”. Młodzieżową grupę tworzą tancerze, którzy zaczęli uczęszczać na próby przed ośmiu laty oraz bardzo młodych zespolaków, którzy zadebiutowali podczas tegorocznego Festiwalu „Pieśń znad Solczy”. Przy okazji jubileuszu nie sposób nie wspomnieć, że zespół został utworzony jako pierwszy polski zespół ludowy w rejonie solecznickim w 1987 roku w okresie odrodzenia narodowego.
Tworzyła i tworzy go grupa miłośników i entuzjastów muzyki, śpiewu i tańca, będąca swoistym ambasadorem Ziemi Solecznickiej i kultury polskiej na Litwie. Przez lata zespół zmieniał się wraz z ludźmi, którzy do niego należeli i nim kierowali. Założycielami i pierwszymi kierownikami byli Czesława Żukowska-Nakrewicz, Władysława Szyłobryt, Władysław Korkuć. Początkowo to był tylko chór, następnie do zespołu dołączyli tańcerze. Powołanie grupy tanecznej ostatecznie uformowało zespół, który z biegiem lat stał się wizytówką kulturalną rejonu solecznickiego. Dużo starań do powstania zespołu dołożyła Zofia Griaznowa, wieloletnia prezeska zespołu, która wcieliła w życie inicjatywę prezydium Związków Zawodowych Pracowników Oświaty Rejonu Solecznickiego o założeniu pierwszego polskiego zespołu folklorystycznego. Kierownikami zespołu byli: Renata Brasel (kierownik artystyczny), Gintaras Pukelis (choreograf), Roman Rotkiewicz (choreograf), Barbara Suckiel (kierownik artystyczny), Gienadij Afanasjew (kierownik kapeli).
W okresie swojej 35-letniej działalności zespół zaprezentował wiele widowisk regionalnych, obrzędowych i patriotycznych, zdobył mnóstwo cennych nagród i wyróżnień. Zespół koncertował w kraju i poza jego granicami, brał udział w międzynarodowych konkursach i festiwalach., występował m. in. w Polsce, Czechach, Niemczech, Białorusi, Ukrainie. Obecnie w składzie zespołu jest 45 osób dorosłych oraz 38 dzieci i młodzieży. Koordynatorem zespołu jest Regina Sokołowicz, kierownikiem artystycznym – Elwira Uczkuronis, choreografami – Bożena Daniele i Liana Malinowska, kierownikiem kapeli – Edward Wołkowski.
Andrzej Kołosowski
Na zdjęciach: „Solczanie” przedstawili folklorystyczne obrazki