Puchar Europy koszykarzy

Stal o krok od historycznego sukcesu

Koszykarze Arged BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski przegrali w Tel Awiwie z izraelskim Ironi Ness Ziona 74:82 (22:26, 13:16, 30:17, 9:23) w finale Pucharu Europy FIBA. Trzecie miejsce zajął rumuński CSM Oradea, który pokonał BC Parma Perm (Rosja) 85:76.

Stal była blisko osiągnięcia historycznego sukcesu. Pod koniec trzeciej kwarty prowadziła 64:55, ale w ostatnich 10 minutach nie potrafiła znaleźć sposobu na zatrzymanie agresywnie i fizycznie grającego przeciwnika. Oba zespoły spotkały się w turnieju grupowym we Włocławku, a stawką było pierwsze miejsce w grupie. Wówczas ostrowianie wygrali 93:86, ale rywale awansowali do dalszej fazy rozgrywek z drugiej lokaty.

Finałowe spotkanie było już zupełnie innym widowiskiem, o zdecydowanie większym ciężarze gatunkowym, toczone w zupełnie odmiennej atmosferze niż w Polsce. Koszykarze Stali po raz pierwszy od ponad pół roku zagrali przy tak licznej i żywo reagującej publiczności. Na trybunach „Menora Mivtachim Arena” zasiadło ponad cztery tysiące kibiców, niemal w 100 procentach dopingujących zespół Ironi. Ness Ziona to miejscowość leżąca na przedmieściach Tel Awiwu, a więc grał on praktycznie u siebie.