Rugby Europe Trophy

Lekcja od Polski

Polscy rugbiści wygrali w Łodzi z Litwą 33:0 (12:0) w swoim drugim meczu Rugby Europe Trophy. Biało-czerwoni awansowali na pierwsze miejsce w tabeli.

Na stadionie Widzewa zmierzyły się drużyny, które udanie rozpoczęły tegoroczną rywalizację w Rugby Europe Trophy, będącym drugim poziomem europejskich rozgrywek. Polacy i Litwini wcześniej pokonali Czechów, a stawką ich sobotniego starcia w Łodzi było prowadzenie w grupie.

Od początku z większą determinacją i agresją walczyli o to biało-czerwoni, którzy zepchnęli rywali do głębokiej defensywy. Polacy prowadzili grę, mieli też wyraźną przewagę w młynie, ale wszystkie punkty do przerwy zdobyli z rzutów karnych. Bezbłędny w tym elemencie okazał się Wojciech Piotrowicz, który w pierwszych 40 minutach cztery razy trafił między słupy. Dzięki temu prowadzeni przez irlandzkiego trenera Duaine’a Lindsay’a polscy rugbiści do szatni schodzili prowadząc 12:0.

Podczas pomeczowej konferencji prasowej Ntando Manyosha, trener reprezentacji Litwy, powiedział: „Polacy zagrali bardzo dobrze i dominowali w każdym aspekcie gry. W zasadzie naszym zadaniem było przetrwać w tym meczu. Jesteśmy tuż po awansie i musimy okrzepnąć na tym poziomie. Wygraliśmy z Czechami, ale teraz trafiliśmy na bardzo mocnego rywala i musieliśmy uznać jego wyższość. Dzisiejszą porażkę możemy nazwać lekcją, którą odebraliśmy od reprezentacji Polski”.

Oprócz Litwinów i Czechów, przeciwnikami polskich rugbistów w obecnym sezonie są jeszcze zespoły Holandii, Szwajcarii oraz Portugalii lub Rumunii. Te dwie drużyny 10 listopada zmierzą się w barażu, który wyłoni uczestnika wyższej dywizji – Rugby Europe Championship. Do podobnego barażu awansuje również zwycięzca obecnych zmagań w Trophy. W kolejnym meczu biało-czerwoni zagrają z Holandią (17 listopada w Lublinie).