O Puchar Gimnazjum w Awiżeniach

Dziewiątka pod siatką

27-29 października odbył się międzynarodowy turniej siatkarski o Puchar Gimnazjum w Awiżeniach’ 2018. To już tradycyjny turniej, przyczynia się do integracji młodzieży z zaprzyjaźnionych placówek oświatowych rejonu, kraju i Parafialno-Szkolnym Klubem Sportowym „Beskidy” z Bielska-Białej.

Turniej został poświęcony obchodom 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Litwę i Polskę. Do rywalizacji przystąpiło 5 zespołów dziewczęcych i 4 chłopięce.

Wśród dziewcząt do rozgrywek zgłosiły się siatkarki Szkoły Sportowej „Startas” z Kowna, P-SzKS „Beskidy” z Hałcnowa i PKS „Lipnik” z Bielska-Białej oraz dwa zespoły gospodyń – jeden reprezentujący Szkołę Sportową Samorządu Rejonu Wileńskiego, drugi gimnazjum w Awiżeniach. Wystawienie dwóch drużyn było odważną decyzją, która wynikała z siatkarskiego bogactwa oraz założenia, by w turnieju mogli wziąć udział wszyscy chętni.

Najbardziej emocjonującym meczem pierwszego dnia okazał się ten, w którym siatkarki reprezentujące gimnazjum, minimalnie pokonały swe koleżanki ze szkoły sportowej. Zawodniczki SzSSRW miały też pecha w spotkaniu z siatkarkami z Kowna, które były faworytkami zawodów, gdyż w składzie mają reprezentantki kraju i mistrzynie Litwy. Otóż nasze siatkarki prowadziły w obu setach i w obu przegrały minimalnie, o czym świadczy wynik 25:27 i 22:25. Bardzo zacięty pojedynek stoczyły siatkarki PSK „Lipnik” i zawodniczki, broniące barw gimnazjum. Siatkarki z Bielska przystąpiły do meczu bez porażki, ba bez straty seta, a gospodynie na swym koncie miały zaliczoną porażkę z siatkarkami z Kowna i tylko wygrana bez straty seta pozwalała im liczyć na zwycięstwo w generalnej klasyfikacji. Siatkarkom z Macierzy wystarczało wygrać jednego seta, by zapewnić pierwsze miejsce i z tym zadaniem goście uporały się. Ostatecznie drużyny uszeregowały się w następującej kolejności: 1. PSK „Lipnik” Bielsko-Biała, 2. SzS „Startas” Kowno, 3. Gimnazjum w Awiżeniach, 4. Szkoła Sportowa Samorządu Rejonu Wileńskiego, 5. PSzKS „Beskidy” Bielsko-Biała.

Wśród chłopców o zwycięstwo walczyły drużyny: Gimnazjum im. A. Krepsztul w Butrymańcach, PSzKS „Beskidy” Bielsko-Biała, Gimnazjum „Verdenė” z Podbrzezia oraz gimnazjum w Awiżeniach. Bardzo dobrze spisali się siatkarze awiżeńskiego gimnazjum, którzy uplasowali się na 1. miejscu i w meczu półfinałowym za rywala mieli zespół z 4. miejsca – drużynę z Podbrzezia. Gospodarze wygrali pewnie i w meczu finałowym zmierzyli się z siatkarzami z rejonu solecznickiego, którzy w drodze do finału pokonali gości z Polski. Niestety, w finale nie udało się nam po raz drugi pokonać siatkarzy z Butrymańc i to oni cieszyli się ze zwycięstwa w całym turnieju. W meczu o brąz siatkarze z Bielska-Białej pokonali rywali z „Verdenė” i zadowolili się najniższym stopniem na podium.

Ten turniej jak nigdy był bogaty w nagrody, a to za sprawą ludzi dobrej woli. Do ich grona należy posłankę Ritę Tamašunienė i dyrektora SzSSRW Mariana Kaczanowskiego. Hojną była też spółka akcyjna „ABB”, w osobie kierownika Kęstutisa Jablonskisa, która ufundowała czapeczki, koszulki, długopisy, pojemniki do picia. Nawet ci zza podium nie zostali pokrzywdzeni, bo otrzymali nagrody rzeczowe, a logo znajdującego się nieopodal gimnazjum na budynku „ABB” będzie przypominało, że tam są nasi przyjaciele…

Waldemar Szumski
trener SzSSRW

Na zdjęciu: na międzynarodowym turnieju siatkarskim w Awiżeniach nie było przegranych